Agencja WoMM

BRANDING, czyli budowanie wizerunku

Największe zyski osiągają przedsiębiorstwa, które poza dostarczeniem klientowi dobrego produktu wywołują w nim pozytywne emocje. Tylko bowiem wtedy marka jest w stanie nawiązać z klientem trwałą więź, która będzie mieć przełożenie na zyski przedsiębiorstwa. Czy zastanawiałeś się, dlaczego takie firmy ja NIKE czy ADIDAS są tak cenione przez klientów? Dlaczego, skoro jakość ich produktów nie jest wyższa od produktów oferowanych przez inne firmy?

Czym jest BRAND?

Brand to nic innego, jak firma, która na tle innych przedsiębiorstw z danej branży ma w sobie coś wyjątkowego. W szczególności jeśli wyróżnia się na tle konkurencji, która działa w tej samej branży. Jest na tyle charakterystyczny i wywołuje tak pozytywne emocje, że inni klienci bez najmniejszego problemu wyróżniają tą markę od innych.

Czym jest BRANDING?

Branding – to działania mające na celu wyróżnić daną markę od pozostałych i sprawić, aby była bardziej zapamiętywalna. Spójność prowadzonych działań ma duży wpływ na jej rozpoznawalność, co ma pozytywny wpływ na zyski firmy.

Marka – jak powstaje?

Kluczem do sukcesu każdej marki jest klient. Bez niego nie dojdzie do sprzedaży oferowanych przez brand usług bądź produktów i firma nie osiągnie zysku. Jeśli przedsiębiorstwo chce nieustannie pozyskiwać nowych, zadowolonych klientów i wywoływać u nich pozytywne odczucia, musi wyjść naprzeciw ich potrzebom oraz potrafić je spełnić.

Czym charakteryzuje się mocny BRAND?

Mocny brand charakteryzuje się;

 • Spójną koncepcją marki;
 • Rozpoznawalnością;
 • Dobrą renomą.

Należy mieć na uwadze, że budowa swojej pozycji w biznesie wymaga nie tylko pokaźnych sum pieniędzy, ale również czasu i wytrwałości. Nie można zapomnieć o zatrudnieniu sztabów profesjonalistów, którzy będą czuwać nad wizerunkiem naszej marki oraz zadowoleniem klientów (to, jakie opinie krążą na temat naszej firmy w sieci ma istotny wpływ na to, w jaki sposób nasza firma jest postrzegana przez innych). Dlatego nie każda marka decyduje się na budowę własnego brandu.

branding

Jak zbudować mocną markę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, budowa marki wymaga czasu i nakładów finansowych. Na początku należy zadać sobie kilka pytań:

 • Jak obecnie postrzegana jest moja firma?
 • Czy jest co mógłbym w niej ulepszyć?
 • Jak mogę zwiększyć zadowolenie klientów?
 • Czy cele, które założyłem konsekwentnie realizuję?
 • Czy moi klienci do mnie powracają (czy są zadowoleni ze współpracy)?

Nie zapomnijmy, że głównym celem brandingu jest budowa pozytywnego wizerunku firmy, zwiększenie jej widoczności i wywoływanie pozytywnych odczuć w osobach, które zdecydują się skorzystać z naszych usług.
Podsumowując, budowa brandu jest czasochłonna, kosztowna i wymaga przyjęcia długotrwałej strategii, dlatego nie każda marka się na nią decyduje.

2 thoughts on “BRANDING, czyli budowanie wizerunku

 1. Mam swoją firmę marketingową. I szczerze to zazdroszczę trochę tym wszystkim wielkim markom, że udało im się zbudować to co teraz mają. Z drugiej strony mam świadomość, że to wszystko to proces. Nic się nie zbuduje z dnia na dzień. Wszystko wymaga czasu, pracy i długofalowej strategii.

 2. Nikt nie zwraca uwagę na budowanie swojego brandu. Później tylko człowiek siedzi i się zastanawia w jaki sposób zbudować taką Coca-Colę czy Lay’s. Tylko gdy przychodzi czas na działanie, to wybiera się drogi na skróty i macha się ręką na taki branding ….
  Szkoda, bo podchodząc mądrze i odpowiedzialnie do biznesu, można marką zwojować świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *